Srna

Opis

Srna je mala vrsta iz porodice jelena. Viša je u stražnjem dijelu leđa nego u ramenima, gdje joj visina iznosi 63-67 cm. Odrasli srnjak teži do 25 kg, srna nešto manje. Rep je vrlo kratak. Glava je trokutasta kad se gleda sa strane. Oči i uši su velike. Dlaka je duga, kruta i krhka. Ljeti je crvenkasto smeđa, a zimi sivkasto smeđa.



Mladunci su u osnovi pješčano smeđe boje s crnim i bijelim mrljama na tijelu. U dobi od 6 tjedana pjege postaju manje uočljive i potpuno nestaju s prvom promjenom dlake u listopadu.

Mužjaci (srnjaci, srndaći) imaju kratke rogove na čelu. Potpuno razvijen rog sastoji se od grane na kojoj se pored zašiljenog vrha nalaze i prednji i stražnji parošci. Na dnu grane je ruža, a na površini grane su pokrivene bobicama. Srnjacima prvi rogovi rastu u studenom ili prosincu, a otpadaju u veljači. Rogovi su koštane tvorbe. Odraslim srnjacima rogovi počinju rasti u prosincu, a rastu do kraja ožujka ili travnja, kada moraju biti u potpunosti razvijeni i očišćeni. 

Život

Spretno se kreće u gustom raslinju. Kreću se brzo i uspješno na kratkim stazama, a u duljim pogonima brzo su umaraju. Iz opasnosti se izvlače tako što nekoliko puta skoče u gustiš i tako zbunjuju svoje progonitelje. Pola dana provodi na paši. Hrani se ponajviše lišćem i pupoljcima, ali i na pašnjacima usjevima koje tamo nađe. Teritorijalna je životinja što znači da boravi u istom području tijekom cijele godine, obično tamo gdje je rođena. Gustoća naseljenosti iznosi do jedne životinje na 4 ha.

Srnjaci biraju svoje teritorije tijekom sezone parenja, a srna prije poroda. Mužjaci žive sami u šumama, a u jesen se srnama pridružuju mladunci iz prethodne godine i stvara se zimsko krdo. Zimi na otvorenim poljima srna živi u stadima koja broje do desetak životinja.

Parenje se odvija od srpnja do kolovoza. Nakon oplodnje, razvoj embrija uspava se do siječnja, tako da se trudnoća produžava na 39-42 tjedna. Ovu pojavu nazivamo embritenija. Srna rađa jedno do tri mlada u svibnju ili lipnju sljedeće godine. U leglu su obično dvoje mladunaca, koji mogu biti različitog spola. Mladi prohodaju tek nakon tri dana. Ne prate majku već ostaju sakriveni. Budući da njihove vanjske žlijezde još ne funkcioniraju, predatori ih teško mogu otkriti. Spolno sazrijevaju u dobi od 14 mjeseci.

Životni vijek srna je do 12 godina, a prosječna starost u divljini je oko 3 godine. Glavni grabežljivci su vuk i ris, a mladunce mogu uloviti i lisice. Sve više gubitaka srneće divljači uzrokuje transport i poljoprivredna mehanizacija.

Stanište

Srna se bolje osjeća u šumama s gustim podrastom i grmljem. Najprikladnija područja su mozaično isprepletene livade, pašnjaci i polja s malom šumom. Tijekom ovog stoljeća srne su se također prilagodile životu na otvorenim poljima.

Tibor Andreanszky